x

Видео: Изум за одвикнување од паметни телефони

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 30 Ноември, 2017 од GSM.mk

Австриски дизајнер Клеменс Шилингер конструирал единствена „замена за паметен телефон“, кои на луѓето „навлечени“ на смартфони би требалo да и помогне да се одвикнат.

Лажниот телефон на Шилингер е направен од пластика. Содржи вградени камени топки, кои служат за луѓето сами да станат свесни за својата зависност од „светлосните екрани“.

Пет различни „лажни“ телефони дизајнирани се така што ги поддржуваат петте најчести движења со прстите по екранот на смартфонот.

Логиката е веројатно луѓето колку повеќе ги притискаат овие топчиња, да сфатат колку всушност тоа е бесмислено.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.