x

Во Токио нови роботи ќе дезинфицираат против COVID 19

Категорија: Занимливости Објавено на 28 Јуни, 2020 од GSM.mk

Јапонците го претставија новиот робот засега кој има само една цел, а таа е да се бори против новиот коронавирус.

Роботот наречен PATORO се тестира низ главниот град Токио. Познавајќи ги Јапонците и нивната пасија кон роботите, многу веројатно дека тестот ќе мине успешно и многу брзо плејада вакви роботи ќе дезинфицираат низ јапонската престолнина, а потоа и во другите градови во Земјата на изгрејсонцето.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.