x

Xiaomi 12 и 12 Pro дебитираат со чипсети Snapdragon 8 Gen 1, Xiaomi 12X доаѓа со SD870

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 29 Декември, 2021 од GSM.mk

По неколку месеци протекување и гласини, серијата 12 на Xiaomi сега е официјална со три записи - Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro и Xiaomi 12X. Моделот од ванила зазема покомпактен пристап со својот екран од 6,28 инчи, додека сè уште е опремен со најдобриот чип Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1. 12 Pro ја зголемува големината на 6,73 инчи и исто така може да се пофали со истиот SoC, но исто така додава LTPO AMOLED дисплеј, поголема батерија, побрзо полнење и поспособен хардвер за камерата. Побуџетскиот Xiaomi 12X доаѓа со Snapdragon 870 SoC и слична големина и спецификации на Xiaomi 12.

Xiaomi 12

Xiaomi 12 доаѓа со најмалиот екран на предводник на Xiaomi од Xiaomi Mi 8 дена, што е добредојден потег за ентузијастите на компактните предводници. 6,28-инчниот AMOLED панел направен од Samsung поддржува FHD+ резолуција и се освежува до 120Hz. Има скенер за отпечатоци под екранот додека Gorilla Glass Victus на Corning е тука за да ги спречи гребнатините.

Xiaomi 12 in black, blue and pink (images: Xiaomi)Xiaomi 12 in black, blue and pink (images: Xiaomi)Xiaomi 12 in black, blue and pink (images: Xiaomi)

Xiaomi 12 го носи познатиот сензор од 50 MP Sony IMX 766 пронајден во неколку предводници од 2021 година од големите производители на Android. Тоа е сензор со големина од 1/1,56" со пиксели од 1,0 µm и OIS. Двата помошни сензори се 13MP ултраширока китка и 50mm еквивалентна теле-макро камера од 5MP.

A triple camera setup with a Sony IMX766 (images: Xiaomi)A triple camera setup with a Sony IMX766 (images: Xiaomi)

Инженерите на Xiaomi успеаја да ја намалат матичната плоча на ванила 12, додека сè уште поставија подлога за ладење со соодветна големина и сите други клучни компоненти. Помалиот Xiaomi 12 добива батерија од 4.500 mAh со жично брзо полнење од 67 W, безжично полнење од 50 W и обратно безжично полнење од 10 W. Телефоните од серијата Xiaomi 12 ќе се испорачуваат со сосема новиот MIUI 13.

Xiaomi 12 back design (images: Xiaomi)Xiaomi 12 back design (images: Xiaomi)

Серијата Xiaomi 12 доаѓа во црна, сина и розова боја. Има специјална верзија на зелена веганска кожа за двата телефони. Почетното ниво на Xiaomi 12 со 8 GB RAM и 128 GB складирање се продава по цена од 580 долари. Има среден модел со 8/256 GB со цена од 628 долари, додека облогата со 12/256 GB е 690 долари. Серијата Xiaomi 12 ќе биде достапна од 31 декември во Кина. Меѓународните цени и достапност ќе бидат подетални подоцна.

Xiaomi 12 Pro

Панелот од 6,73 инчи на Pro моделот доаѓа со резолуција од 1440 p и користи задна рамнина LTPO 2.0 што овозможува променливи стапки на освежување од 1-120 Hz во зависност од задачата што се наоѓа на располагање. Xiaomi 12 Pro доаѓа и со скенер за отпечатоци на екранот и заштита од Gorilla Glass Victus. Двата телефони Xiaomi 12 емитуваат 12-битни бои и можат да добијат до 1.500 нити осветленост.

6.73-inch 1440p LTPO AMOLED with stereo speakers (images: Xiaomi)6.73-inch 1440p LTPO AMOLED with stereo speakers (images: Xiaomi)

Xiaomi 12 Pro носи три камери од 50 MP со сензор Sony IMX707 за главниот фотограф. Има големина од 1/1,28" и поддржува поврзување на пиксели со една голема пиксели од 2,44 µm и OIS. Вториот сензор од 50 MP е објектив за портрет, додека третиот носи ултраширок модул.

Xiaomi 12 Pro comes with three 50MP cameras (images: Xiaomi)Xiaomi 12 Pro comes with three 50MP cameras (images: Xiaomi)Xiaomi 12 Pro comes with three 50MP cameras (images: Xiaomi)

CyberFocus е само-развиена технологија за брз автоматски фокус на Xiaomi која успева да ги заклучи лицата на субјектите и другите елементи во заднината. Xiaomi, исто така, може да се пофали со нов алгоритам за ноќен режим кој треба да фати повеќе светлина во слабо осветлени области, а истовремено да ги контролира нивоата на бучава.

Има батерија од 4.600 mAh поделена на две ќелии кои се полнат со 120 W преку кабел и до 50 W безжично. Xiaomi исто така додаде свој внатрешен чип за полнење Surge P1 за да помогне во управувањето со енергијата.

120W wired charging and Xiaomi self-developed P1 charging chip (images: Xiaomi)120W wired charging and Xiaomi self-developed P1 charging chip (images: Xiaomi)

Xiaomi 12 Pro започнува со меморија од 8/128 GB што се продава за 738 долари, моделот со 8/256 GB е 785 долари, а моделот со врвни спецификации 12/256 GB е 848 долари. Серијата Xiaomi 12 ќе биде достапна од 31 декември во Кина. Меѓународните цени и достапност ќе бидат подетални подоцна.

Xiaomi 12 Pro in its four colors (images: Xiaomi)Xiaomi 12 Pro in its four colors (images: Xiaomi)Xiaomi 12 Pro in its four colors (images: Xiaomi)Xiaomi 12 Pro in its four colors (images: Xiaomi)

Xiaomi 12X

Xiaomi 12X е третиот член од серијата Xiaomi 12. Тоа е нешто помалку способна верзија на ванила Xiaomi 12 со истиот 6,28-инчен AMOLED дисплеј од 120 Hz, поставување на тројна камера од 50 MP и батерија од 4.500 mAh со полнење од 67 W. Клучната разлика доаѓа во одделот за чипсет каде што 12X оди со Snapdragon 870 наместо водечкиот чип Snapdragon 8 Gen 1. Овде нема безжично полнење ниту пак обратно безжично полнење.

Xiaomi 12X key specs (image: Xiaomi)

Xiaomi 12 X исто така доаѓа во истата црна, сина и розова боја како и неговите браќа и сестри. Започнува од 502 долари за меморија од 8/128 GB и максимум од 596 долари за верзијата со 12 GB RAM и 256 GB простор. Телефонот ќе биде достапен на 31 декември во Кина. Меѓународните цени и достапност ќе бидат подетални подоцна.

 Xiaomi)

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45