x

Xiaomi Mi Mix 2 vs Galaxy Note 8 vs LG V30: Споредба на спецификациите!

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 12 Септември, 2017 од GSM.mk

Xiaomi само што го претстави својот нов смартфон, следбеникот на минатогодишниот Mi MIX, Mi MIX 2. Да погледнеме како изгледаат неговите спецификации во споредба со најдобрите нови Android телефони на пазарот, Note 8 и V30:

                              Xiaomi MI MIX 2              Galaxy Note 8                     LG V30

ДИЗАЈН

Оперативен системAndroid (7.1), MIUI UIAndroid (7.1)Android (7.1)
Димензии5.98 x 2.97 x 0.30 инчи (151.8 x 75.5 x 7.7 mm)6.40 x 2.94 x 0.34 инчи (162.5 x 74.8 x 8.6 mm)5.97 x 2.97 x 0.29 инчи (151.7 x 75.4 x 7.39 mm)
Тежина
6.53 oz (185 g)
просечната е 5.5 oz (156 g)

6.88 oz (195 g)
просечната е 5.5 oz (156 g)

5.57 oz (158 g)
просечната е 5.5 oz (156 g)
МатеријалиКерамика и метал Стакло и алуминиум


ДИСПЛЕЈ
Физичка големина6.0 инчи6.3 инчи6.0 инчи
Резолуција1080 x 2160 пиксели1440 x 2960 пиксели1440 x 2880 пиксели

PPI

403 ppi522 ppi537 ppi

Технологија

IPS LCDSuper AMOLEDP-OLED

Екран-тело сооднос

80.81 %82.98 %81.21 %
Бои16 777 21616 777 21616 777 216


КАМЕРА
Камера12 мегапиксели12 мегапиксели16 мегапиксели
БлицDual LEDLEDDual LED
Хардверски функции
Оптичка стабилизација, автофокус

Дуален систем камери, оптичка стабилизација, автофокус

Дуален систем камери, оптичка стабилизација, автофокус

ХАРДВЕР

Оперативен систем

Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998

RAM

6GB 6GB 6GB

ROM

256GB64GB64GB

Батерија

3400mAh3300mAh3300mAh

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.