x

Запознајте го првиот човекот што ја „сврте“ Pac-Man играта!

Категорија: Занимливости Објавено на 17 Јуни, 2017 од GSM.mk

Иако до појавувањето на Pac-Man се играа флипери, кога се појави оваа игра имаше огромна популарност и се играше насекаде. Ова го предизвика гејмерот Били Мичел да проба да ја сврти играта и да го постигне совршениот резултат.

Во 1999 година, Били Мичел стана човекот што за првпат ги помина сите нивоа на Pac-Man, поставувајќи го најголемиот рекорд во играта дотогаш. Ова му ја заработи титулата „играч на видео игри на векот“, од креаторите на оваа култна игра.

Како го направил тоа и кои финти му помогнале погледнете во кратката видео-сторија:


Извор: Kajgana.com


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.