x

NFT Open Day Gallery со дела од македонски реномирани артисти

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 09 Мај, 2022 од GSM.mk

Вчера во просториите на Филип Морис ТКП се одржа првата NFT Gallery. Oваа ексклузивна изложба беше посетена од гости - корисници на IQOS, револуционерниот електронски уред за загревање на тутунот, кој претставува подобра алтернатива на цигарите.

Вчера во просториите на Филип Морис ТКП се одржа првата NFT Gallery. Oваа

ексклузивна изложба беше посетена од гости - корисници на IQOS,

револуционерниот електронски уред за загревање на тутунот, кој претставува

подобра алтернатива на цигарите. Посетителите имаа можност да ги погледнат

NFT делата од македонски реномирани артисти. Во оваа NFT галерија беа

вклучени дела од нашите познати NFT уметници како што се Darko R, Ива

Станковска, Female Punx и Сара Станоеска. Уметничките правци и стилови

како што се минимализам, футуризам, поп-арт, аниме и уште многу други,

имаат за цел за прв пат да овозможат едно поинакво визуелно дожививање,

кое претставува уникатен спој на дигиталниот и физичкиот свет.

NFT делата беа прикажани со помош на LED-екрани, а овој тип на изложување

нуди огрома флексибилност и отвoра простор за многу можности затоа што

може да се вклучат и движења и звуци во самите уметнички дела. Низ светот

постојат повеќе реномирани NFT галерии, како на пример во Чикаго, Хонг Конг,

Бостон, Берлин каде самите артисти фузираат физички уметнички дела кои

одат во пакет со NFT.

NFT е дигитален асет/дигитален токен, базиран на блок-чејн технологија, кој

претставува и застапува објекти и дела од реалниот свет како што се уметност,

музика, но и ин-гејм објекти и видеа.Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45