x

Ако ги имате овие лозинки на социјалните мрежи, веднаш променете ги

Категорија: Совети Објавено на 24 Април, 2019 од GSM.mk

Британскиот Национален центар за сајбер безбедност утврди дека корисниците на своите интернет профили најчесто користат лозинки од низа броеви како 123456, што воедно и најлесно се открива, пренесува BBC.

Дури и кога станува збор за профил на електронска пошта која не се користи или не е важна може да им биде важна на хакерите. Благодарение на информациите од мејлот хакерите можат да ги откријат лозинките од другите профили и да ги злоупотребат, стои во најновото истражување на Британскиот центар. Целта на истражувањето е подигање на свеста и едукација на корисниците за што подобро да ги заштитат личните податоци.

Истражувачите ги анализирале сите компромитирани профили за да утврдат кои зборови, фрази и низи најчесто се појавуваат во лозинките. На врвот на листата е низата 123456, пронајдена во 23 милиони лозинки. На второто место е низата 123456789, која воопшто не е тешка за дешифрирање. Меѓу првите пет се и „qwerty“, „password“ и 111111.

Британците многу често како лозинки ги користат имињата на нивните омилени фудбалски клубови, на така на листата се најдоа Ливерпул и Челзи.

Експертот  за сајбер безбедност, Трој Хант, напоменува дека изборот на добра лозинка е најголемата заштита што можеме себеси да ја обезбедиме.

Истражувачите направиле и анкета за тоа какви се безбедносните навики и стравови на корисниците. Утврдено е дека 42 проценти од луѓето стравуваат дека ќе останат без пари поради онлајн измама, а 15 проценти мислат дека доволно знаат да се заштитат на интернет.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.