x

Амазон објави дека се согласил да го купи МГМ за 8,75 милијарди долари

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 28 Мај, 2021 од GSM.mk

Амазон најавува дека се согласил да го купи целокупниот заостанат број на содржини на MGM (Metro Goldwyn Mayer) датиран скоро еден век.

Забележано е дека МГМ има над 4.000 филмови и 17.000 часа телевизиски емисии и со тоа, Амазон се надева дека ќе ги подобри своите сегашни видео-понуди на барање.

„Амазон“ многу инвестираше во своите студија „Амазон“ за да создаде оригинални емисии и филмови ексклузивни за видеото на „Пример“ и оваа аквизиција ќе ја позиционира платформата да се натпреварува со Дизни + и Нетфликс од поголем обем. Амазон верува дека каталогот на МГМ добро ќе ги надополни Амазон студија.

Вистинската финансиска вредност зад оваа зделка е ризницата на ИП во длабокиот каталог што планираме да ја замислиме и развиеме заедно со талентираниот тим на МГМ. Многу е возбудливо и дава толку многу можности за висококвалитетно раскажување приказни “. - Мајк Хопкинс, виш потпретседател на Prime Video и Amazon Studios

Филмовите и емисиите на МГМ имаат колективно освоено повеќе од 180 Оскари и 100 Еми награди. Филмови вклучени во зделката се сериите Jamesејмс Бонд, Легално русокоса, Полтергејст, Робокоп, Роки, Тишина на јагнињата, Томб Рајдер и Крид. ТВ-емисиите вклучуваат Fargo, The Handmaid’s Tale и Vikings.

Оваа објава е само почеток на целиот процес на стекнување извршен од американски регулатори за борба против доверба, за што редовно може да траат со години за да се заврши. Амазон во моментов го вклучува Prime Video на редовните членови на Prime, но дали оваа аквизиција може да биде претходник на новата структура на цени на Prime Video?


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.