x

Андроид 12 ќе воведе малку изменет дизајн на картичката за известување

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 27 Април, 2021 од GSM.mk

Исто како и скоро секоја верзија на Android, има некои промени во известувањата, дури и ако тоа е само мало подобрување и не е полноправна функционалност. Што е случај со најновото ажурирање на Android 12 DP3.

Повторното дизајнирање на картичките за известување не е големо бидејќи тој само го преместува бројот на известувања за наредени картички. На пример, во Андроид 11, ако имате повеќе од едно известување од одредена апликација, знак со бројот на известувања ќе се појави во долниот десен агол на наредените картички. Со оглед на тоа што Андроид 12 го поместува бројачот веднаш до стрелката за проширување во горниот десен агол. Значката е обележана дури и во соодветната боја на иконата на апликацијата.

Оваа промена не само што ја подобрува видливоста, туку и заштедува простор за преглед на текст на картичката. Но, како што обично се случува со прегледите на програмерите, сè може да се промени, така што сегашниот дизајн може да не заврши ист по официјалното објавување на Android 12 за неколку месеци.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.