x

Android 13 е официјално тука

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 16 Август, 2022 од GSM.mk

Ако неодамна обрнувавте големо внимание на мобилниот простор, ќе знаете дека рекордот на објавување на Google за новите верзии на Android е насекаде. Минатата година, Android 12 дебитираше на почетокот на октомври. Оваа година, Android 13 ќе се појави денес.

Android 13 is officially here, updates for Pixels start today

Компанијата најави дека ажурирањата на поддржаните Pixels почнувајќи од денес треба да бидат објавени, со уреди од Samsung, Asus, HMD Global, iQOO, Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi, „и повеќе“ приклучување кон партијата „подоцна оваа година“.

Android 13 is officially here, updates for Pixels start today

Па што има ново? Гледано, добивате еволуција на темата Material You, при што моторот за теми сега поддржува икони на апликации од трети страни, додека ажурираниот медиа плеер автоматски го менува својот изглед врз основа на музиката или подкастот што го слушате.

Android 13 is officially here, updates for Pixels start today

Можете да доделите одредени јазици на одредени апликации, а режимот „Време за спиење“ станува исто така поприспособлив, со затемнување на тапетите и темна тема.

Android 13 is officially here, updates for Pixels start today

Апликациите нема да добијат пристап до целата ваша медиумска библиотека само за да можат да споделат една ставка, вашата историја на таблата со исечоци автоматски се брише „по одреден временски период“ ако копирате чувствителни податоци како вашата е-пошта, телефонски број или акредитиви за најавување и апликациите ќе мора експлицитно да ве замолат да им дозволите да испраќаат известувања, наместо да ја имаат таа способност стандардно.

Android 13 is officially here, updates for Pixels start today

„Spatial audio" сега е поддржано во Android, под услов да имате поддржани слушалки за функцијата што овозможува следење глава. Поддржано е и Bluetooth LE Audio, и повторно ќе ви требаат додатоци кои можат да работат со ова, но ако ги имате, треба да очекувате звук со Bluetooth со помала латентност, подобрен квалитет и поддршка за емитување аудио на повеќе уреди истовремено.

Ново ажурираната лента со задачи на таблетите ви овозможува да ги видите сите ваши апликации на прв поглед и ви овозможува лесно да ја влечете и пуштате секоја апликација во вашата библиотека во режим на поделен екран. Таблетите исто така добиваат поддршка за отфрлање на дланката кога се користи пенкало, за да немате повеќе случајни допири.

Има поддршка за HDR видео на апликации за камера од трети страни во Android 13, нов менувач за излез на медиуми и брајови дисплеи за Talkback. „Наскоро“, ќе можете да копирате содржини како URL, слика или текст, од телефонот со Android на таблетот со Android или обратно. Слично на тоа, „наскоро“ ќе можете да ги пренесувате вашите апликации за пораки на Chromebook, доколку имате една од нив, за да можете да одговарате на разговори од лаптопот, а не од телефонот.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.