x

Android карактеристики со кои iPhone не може да се натпреварува

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 20 Јули, 2022 од GSM.mk

Новите корисници на iPhone изразија што најмногу им недостасува по префрлањето од Android.

Во текот на изминатите неколку години, јазот во корисничкото искуство помеѓу уредите со iOS и Android значително се намали. Како резултат на тоа, ако денес купувате смартфон, навистина е тешко да погрешите, без разлика дали ќе се одлучите за iPhone или Android. Повеќето од функциите што ги наоѓаме на уредите iPhone денес лесно може да се најдат на уредите со Android, и обратно.

Сепак, постојат некои мали разлики што остануваат помеѓу овие две платформи. Интересен пост на форумот Reddit на оваа тема ги праша новите корисници на iPhone дали жалат што се префрлиле од уред со Android. Иако повеќето корисници беа задоволни со нивниот нов iPhone, тие наведоа голем број мали до суштински карактеристики што би сакале да ги има iPhone.

Google Assistant

Сите коментари оценети со најмногу гласови го спомнуваат Google Assistant. Оваа функција е на уредите со Android од 2017 година и користи вештачка интелигенција за да овозможи навистина одлични кориснички интеракции. На пример, можете да го користите Google Assistant за да кажете: „Покажи ми фотографии од моето патување во Грција во 2021 година“, и фотографиите ќе се појават. Се разбира, треба да го кажете на англиски.

Иако апликацијата iOS Photos обезбедува слична функционалност, процесот е малку понезгоден од она што го обезбедува Google Assistant, а ако ги споредувате Google Assistant и Siri, Google е јасен победник.

Недостатоците на Siri не се ништо ново. Иако Apple беше првиот што се појави на пазарот со свој асистент пред повеќе од 10 години, неговата корисност денес срамно заостанува зад конкурентските асистенти со вештачка интелигенција.

Копчето Back

Универзалното копче Back е уште една функција на Android што им недостасува на корисниците. iPhone нема универзален метод за обновување. а некои нови корисници на iPhone сметаат дека тоа ги фрустрира.

Подобри нотификации

Неколку корисници тврдат дека Android подобро се справува со нотификациите од ривалскиот табор. Ова не е изненадувачки ако се земе предвид дека нотификациите на уредите со iOS отсекогаш биле инфериорни. Ако ништо друго, Apple веќе долго време се занимава со нотификациите за iPhone, постојано обидувајќи се да испорача решение кое е и употребливо, и ненаметливо.

Пред само неколку недели на настанот WWDC, Apple го претстави iOS 16 со обновени нотификации. Новата шема за известување сега ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат на заклучениот екран во кој било број прикази. Овие опции вклучуваат наредени приказ, скриен приказ или преглед на проширена листа. Дополнително, известувањата во iOS 16 сега ќе се појавуваат на дното на екранот.

Подобра тастатура

Друга карактеристика на Android што им недостасува на новите корисници на iPhone е тастатурата на Android. Додека виртуелната тастатура на уредите со iPhone е солидна, поранешните корисници на Android сметаат дека е релативно слаба. Иако Google Keyboard може да се инсталира на iPhone, тоа не е истата тастатура што имаме можност да ја видиме на паметните телефони со Android.

Други карактеристики што корисниците сакаат да ги има iPhone

Друга карактеристика спомната во темата е начинот на кој Android се ги обработува фотографиите. Особено, некои корисници сметаат дека начинот на кој iPhone поставува нови фотографии на дното на апликацијата Photos нема смисла.

Друг корисник рече дека е изнервиран што не може да постави различни нивоа на јачина на звук за различни известувања. Би било убаво, на пример, да имате гласен тон на ѕвонење за телефонски повик и повеќе пригушен звук за дојдовните пораки.Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.