x

Апликацијата Google Messages се подготвува да испраќа видеа преку СМС

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 08 Ноември, 2021 од GSM.mk

Во најновиот извештај APK Insight од 9to5Google, стандардната апликација за SMS/RCS за Android: Google Messages можеби добива нова функција која им овозможува на корисниците да испраќаат видеа преку Google Photos во случаи кога RCS не е достапен.

Бета верзијата на Google Messages 10.4 открива нова претпочитана поставка наречена „Фотографии на Google: споделете поостри видео во текстот (SMS/MMS). Излезот можеше да овозможи функцијата да се појавува во менито за поставки на апликацијата.

 <i>9to5Google</i>

Врз основа на описот на оваа поставка, примателите може да добијат врска на Google Photos за да кликнат и да гледаат видео од испраќачот. Другата можност е дека примачот кој добива врска на Google Photos до апликацијата Messages може да може да го гледа висококвалитетното видео директно од прозорецот за разговор. Би замислиле дека корисниците на iOS можеби ќе треба да ја отворат врската во прелистувач.

Споделувањето на големи датотеки во облак не е нов концепт. Samsung поддржува „Споделување врски“ што поставува фотографии и видеа на серверот Samsung за примачите да ги преземат во ограничено време преку врска до која се пристапува преку кој било прелистувач. Решението од прво лице од Google би било добра идеја бидејќи видеата повеќе не заслужуваат сериозно да се компресираат и да се испраќаат преку застарен протокол.

Sending an MMS video on Google Messages

Ова сигурно ќе ги натера корисниците на Android да не изгледаат толку лошо кога се обидуваат да испратат видео клип на корисник на iOS, само за примачот да види погрешно видео и да се потсмева на својот пријател што имал смелост да им испрати видео од телефон со Android.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.