x

Apple AR слушалките ќе бидат лансирани во вториот квартал 2022 година

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 09 Јуни, 2021 од GSM.mk

Веднаш по вчерашниот настан на „Apple“ доаѓаат повеќе шпекулации околу долго слушаните слушалки на „Apple AR“. Забележаниот аналитичар на „Apple“, Минг-Чи Куо, излезе со нова белешка до инвеститорите што го одредува датумот на започнување во вториот квартал од 2022 година. Претходните гласини споменуваа датум на лансирање во 2023 година.

Предвидуваме дека Apple ќе лансира AR HMD (главно монтиран дисплеј) уред во вториот квартал 2022. Уредот ќе обезбеди видео проѕирно AR искуство, така што е потребна и леќата, а Genius е исто така клучен снабдувач. - Минг-Чи Куо

Најновата белешка за инвеститорот исто така ги детализира синџирот на снабдување со леќи за камери на Apple и тајванскиот Genius Electronic Optical (GSEO) како главен снабдувач за претстојната серија iPhone 13, како и за слушалките AR. Слушалките за Apple AR се очекува да користат микроЛЕД дисплеи на Sony и со про seeирен режим за содржина AR и со нетранспарентен режим за содржина со VR. Вкупно 15 фотоапарати ќе бидат пуштени на работа, обезбедувајќи навистина извонредно искуство за корисниците.

Дизајнот ќе биде лесен и ќе има 200-300 грама благодарение на надворешната ткаенина слична на пердув. Сè уште ќе мора да се вклучите компјутер / лаптоп за напојување на слушалките AR, додека попреносливата верзија ќе пристигне во 2025 година. Цените за слушалките AR на Apple се очекува да достигнат околу 1.000 долари, иако претходните гласини очекуваа многу поголема ознака на околу 3.000 американски долари, така што ќе мора само да почекаме и да видиме што се задржува.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.