x

Apple ги издава iOS 15.4.1 и iPadOS 15.4.1 за да ги поправат проблемите со празнење на батеријата

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 01 Април, 2022 од GSM.mk

Денес Apple објавува нова рунда софтверски ажурирања за своите мобилни уреди. Ова го вклучува iOS 15.4.1 за сите поддржани iPhone-и, како и iPadOS 15.4.1 за сите поддржани таблети. Како што силно имплицира зголемувањето на бројот, ова е мало издание што не носи никакви нови функции.

Сепак, има намера да го подобри нешто што би обложиле дека е неверојатно важно за повеќето луѓе: траење на батеријата. Тоа е затоа што белешките за издавање споменуваат дека по инсталацијата на ова ажурирање, вашиот iPhone или iPad ќе ги решат проблемите со празнењето на батеријата што очигледно беа претставени со објавувањето на iOS 15.4 пред неколку недели.

Дополнително, добивате и поправка за уредите со Брајово писмо што не реагираат при навигација во текст или прикажување предупредување, како и поправка за слушните уреди „Направено за iPhone“ кои ја губат врската со некои апликации од трети страни. Може да има и други, неименувани, поправени грешки и разни подобрувања во перформансите, но јасно е дека насловот овде е за тоа поправка на празнење на батеријата.

Значи, ако се чинеше дека вашиот iPhone или iPad навистина се гладни по ажурирањето на iOS или iPadOS 15.4, тогаш можеби ќе сакате да отидете на „Поставки“ и да инсталирате iOS 15.4.1 или iPadOS 15.4.1 што е можно поскоро.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.