x

Apple го намали производството на iPhone 13 поради недостаток на чипови

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 13 Октомври, 2021 од GSM.mk

Тековната криза со чипови очигледно сега е доволно голема дури и да стигне до Apple - и овој пат не зборуваме за паметни часовници, туку за главната готовина крава на компанијата, iPhone.

Според новиот извештај на Блумберг, Apple најверојатно ќе ги намали проектираните цели за производство на семејството iPhone 13 за 2021 година за дури 10 милиони единици. Ова се случува поради продолжениот недостаток на чипови, кои сега влијаат на најновата водечка линија на паметни телефони на компанијата, според „луѓето со познавање на оваа работа“.

Apple првично очекуваше да произведе 90 милиони примероци од разните семејни модели iPhone 13 до крајот на годината, но сега ќе треба да ја намали таа проекција на околу 80 милиони.

Тој број е делумно помал бидејќи Broadcom и Texas Instruments (TI) очигледно не можат да испорачаат доволно компоненти на време. Apple купува делови од чипови за дисплеј од TI, додека Broadcom е долгогодишен снабдувач на разни безжични компоненти. Главниот проблем со TI е поврзан со чипот што го напојува OLED екранот, но Apple исто така се соочува со недостаток на компоненти од други добавувачи.

Досега силната куповна моќ на Apple во индустријата успеа да го задржи прилично добро изолирана од постојаниот недостаток на чипови во електронската индустрија, но не повеќе. Главните производители на чипови предупредија дека побарувачката ќе продолжи да ја надминува понудата во текот на следната година, и потенцијално дури и надвор од тоа, така што ова не е ситуација што ќе се поправи во скоро време.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.