x

Apple го објави iOS 14.8, поправа голема безбедносна дупка

Категорија: Технологија // Софтвер Објавено на 14 Септември, 2021 од GSM.mk

Apple го лансираше iOS 14.8 за компатибилни iPhone телефони. Ова е едно од оние негламурозни безбедносни ажурирања што не носи многу на површината, но всушност поправа некои важни безбедносни дупки и императив е да го инсталирате најрано.

Ажурирањето на iOS 14.8 обезбедува поправки за слабостите на CoreGraphics и WebKit за кои Apple вели дека се искористени.

Ранливоста на CoreGraphics за прв пат беше откриена од страна на The Citizen Lab, која ја идентификуваше како искористување на iMessage со нула клик од страна на NSO Group, компанијата одговорна за злогласниот шпионски софтвер Pegasus, кој неодамна беше актуелен. Се верува дека експлоатацијата била искористена за да се насочат активисти во Бахреин, користејќи го Пегасус за да ги хакира.

Со оглед на природата на ажурирањето, веројатно е во интерес на секого да се инсталира што е можно побрзо. Ажурирањето е достапно за сите модели на iPhone, вклучително и за понови од iPhone 6s.

Покрај тоа, ажурирањето е достапно и на iPad (Air 2 и понови), iPod touch, macOS Big Sur 11.6, macOS Catalina и watchOS 7.6.2.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.