x

Apple го објавува iOS 16.3 со поддршка за новиот HomePod и watchOS 9.3

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 24 Јануари, 2023 од GSM.mk

Како што вети минатата недела, денес Apple го објави iOS 16.3 на сите поддржани уреди. Ако имате компатибилен iPhone, а тој сè уште не ве известил за ажурирањето, можете да го земете со одење до Поставки > Општо > Ажурирање на софтвер. Тоа е убавината на објавувањето на Apple, тие не се исценирани.

Новата верзија доаѓа со поддршка за безбедносни клучеви за Apple ID, што овозможува физичка двофакторна автентикација за најавувања на Apple ID. Добивате и нова Unity позадина и поддршка за штотуку претставениот HomePod од втората генерација.

Apple releases iOS 16.3 with support for the new HomePod and watchOS 9.3

Функцијата Emergency SOS е дотерана за да се спречат случајни повици - ја активирате со држење на страничното копче заедно со копчето за зголемување или намалување на јачината на звукот, но повикот нема да се упатува додека копчињата не се ослободат.

Се разбира, има и асортиман на поправени грешки, вклучително и проблем во Freeform каде што некои потези создадени со прст или Apple Pencil нема да се појавуваат на споделените табли, проблем поради кој тапетите се појавуваат црни на заклучениот екран, таков што направи хоризонтална линиите привремено се појавуваат додека се буди iPhone 14 Pro Max, и онаа што го спречи виџетот за заклучен екран на апликацијата Home да прикажува точен статус.

Apple releases iOS 16.3 with support for the new HomePod and watchOS 9.3

Адресиран е и проблем поради кој Siri не одговара правилно на барањата за музика, како и проблемите со барањата на Siri во CarPlay, кои можеби не биле правилно разбрани.

За оние кои сè уште користат iOS 15, Apple го објави и iOS 15.7.3, а за оние кои имаат многу постар уред заглавен на iOS 12, има iOS 12.5.7, двете безбедносни надградби што веројатно треба да ги инсталирате порано, наместо подоцна.

Apple releases iOS 16.3 with support for the new HomePod and watchOS 9.3

Конечно, watchOS 9.3 сега е во живо и доаѓа со нов часовник, како и неименувани подобрувања во перформансите и поправени грешки. Ова е достапно преку апликацијата Apple Watch на iPhone.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.