x

Apple го претстави новиот iPad Air со чипсет M1

Категорија: Новости // Таблети Објавено на 09 Март, 2022 од GSM.mk

Очекувано, на вчерашниот настан на Apple беше објавено сосема нов iPad Air, заедно со новиот iPhone SE. Таблетот од средната класа на Apple сè уште убаво се наоѓа помеѓу евтиниот iPad и поскапите iPad Pro модели.

Apple unveils new iPad Air with M1 chipset, 5G support, same price as before

iPad Air има чипсет M1 на Apple на чело и опционална поддршка за 5G (со eSIM), но основниот модел е само Wi-Fi, како и обично.

Apple unveils new iPad Air with M1 chipset, 5G support, same price as before

Чипот M1 е дефинитивно главната карактеристика овде, бидејќи му овозможува на iPad Air да одговара на iPad Pro во перформансите (иако во вистинската традиција на Apple, Air најверојатно ќе има помалку RAM).

Другите ажурирања на iPad Air ја вклучуваат новата ултра широка предна камера со Централна сцена, која автоматски се превртува за време на видео повици за да ве држи во вид додека се движите и забележува кога другите се придружуваат, непречено одзумирајќи ги за да ги вклучи и нив. Сите iPad сега го имаат ова искуство.

На задната страна има камера од 12 MP, која изгледа непроменета од претходната генерација на iPad Air. Сепак, USB-C портот е до два пати побрз, со пренос на податоци до 10 Gbps. Екранот е сè уште 10,9 инчен Liquid Retina дисплеј со 500 nits осветленост, поддршка за True Tone и анти-рефлективен слој.

Apple unveils new iPad Air with M1 chipset, 5G support, same price as before

Новиот iPad Air има пејзажни стерео звучници, Touch ID вграден во копчето Home.

Apple unveils new iPad Air with M1 chipset, 5G support, same price as before

iPad Air работи однапред инсталиран iPadOS 15.4. Оваа верзија на софтверот ќе биде достапна како надградба преку воздух за други iPad уреди следната недела. Благодарение на функцијата Универзална контрола што ја спакува, ќе можете да работите со еден глушец и тастатура на повеќе Mac и iPad на беспрекорен начин, без потреба од поставување - можете дури и да влечете и испуштате содржина напред-назад помеѓу уредите.

Apple unveils new iPad Air with M1 chipset, 5G support, same price as before

Новиот таблет има 100% рециклиран алуминиумски куќиште, 100% рециклиран калај во лемењето на главната логичка плоча и 100% рециклирани елементи од ретка земја во куќиштето и аудио магнети.

Новиот iPad Air доаѓа во Space Grey, Starlight, розова, виолетова и „неверојатно ново сино“. Ќе започне од 599 долари како и неговиот претходник, со 64 GB простор. Ќе биде понуден и модел од 256 GB. Новиот iPad Air ќе биде достапен за преднарачка во 29 земји и региони овој петок, а ќе биде пуштен во продажба на 18 март. Моделот Wi-Fi+5G започнува од 749 долари.

Новиот таблет исто така поддржува Apple Pencil од втора генерација од 129 долари, како и магична тастатура од 299 долари, паметна тастатура фолио од 179 долари и капаци Smart Folio од 79 долари. Овие доаѓаат во црна, бела, електрично портокалова, темно цреша, англиска лаванда и морска сина боја.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.