x

Apple го згасна iPod: Крај по повеќе од 20 години музичка револуција

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 12 Мај, 2022 од GSM.mk

Само испорачаните плеери остануваат во продажба - нови iPod-и повеќе нема да се произведуваат.

„Ни беше јасно и многу очигледно дека мобилните телефони се сериозна закана за iPod плеерот“, се вели во соопштението на Apple за згаснувањето на еден од најпопуларните музички плеери на модерната ера.

Можеби iPod му пресуди на Walkman плеерот, но стриминг услугите и претходно мобилните телефони му пресудија на овој мултимедијален плеер, кој го редефинира пазарот на музика во движење.

Оригиналниот iPod се појави во октомври 2001 година, а првиот iPod Touch беше претставен во 2007 година, веднаш по претставувањето на iPhone.

Последниот iPod беше претставен во 2019 година, а тоа воедно беше и последниот iPod со чие гасење на производството згасна и линијата iPod по 21 година постоење.

Освен како iPod, овој плеер ќе остане запаметен како iPod nano, iPod Shuffle и iPod Touch, а Apple нагласува дека иако iPod како уред е мртов, тој продолжува да живее преку нивните уреди iPhone, iPad, Mac и HomePod mini.

Оригиналниот, бел iPod еднаш се продаваше за неверојатни 20.000 долари неотпакуван и во оригиналното пакување, а Стив Џобс агресивно ја туркаше приказната за iPod дури и кога Apple изгледаше дека губи поради тоа - земајќи пари од одделот за Mac и инвестирајќи во развој на iPod.

Пресврт беше во 2003 година кога пристигна услугата iTunes, а најсветлиот период на iPod беше во текот на 2008 година, кога за една година беа продадени над 54,8 милиони плеери.


Над 100 милиони плеери беа продадени во првите седум години од работењето, а од 2009 година, кога само Apple се приближи до успехот од 2008 година, продажбата на iPod постојано опаѓа, на само 14 милиони во 2014 година.

Овие податоци во никој случај не треба да фрлаат сенка на огромниот успех што iPod го имаше во изминатите две децении, во кои беше најпродаваниот музички плеер со години во движење со пазарен удел од најмалку 80%.

Дали имавте iPod и по што ќе го памтите?


Извор:kajgana.mk


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45