x

Apple ја најавува втората генерација HomePod со сензори за температура и влажност

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 23 Јануари, 2023 од GSM.mk

Две години по неговото прекинување, оригиналниот HomePod сега се враќа во аватар од втората генерација. Новиот модел има промени во низата звучници, како и вклучување на сензори за температура и влажност.

Apple announces second generation HomePod with temperature and humidity sensors

Втората генерација на HomePod го располага истиот 4-инчен екскурзиски вуфер како порано. Новите пет високотонци со рогови ги заменуваат седумте на оригиналниот модел. Шесте микрофони на оригиналниот модел се заменети со четири нови микрофони за далечно поле. Има и внатрешен микрофон за калибрација со ниска фреквенција за автоматска корекција на басот.

Apple announces second generation HomePod with temperature and humidity sensors

Како и оригиналниот модел, новиот HomePod може да врши автоматска корекција на просторијата со слушање повратни информации од микрофоните и сам калибрирање. Има Apple S7 SoC кој помага при пресметковното аудио и подесување во реално време.

Новиот HomePod поддржува и стерео спарување како и кај другите модели на HomePod; едноставно ставете две од нив во соба и ќе ве прашаат дали сакате да ги спарите. Освен што работи како стерео звучници, HomePod може да репродуцира и звук Dolby Atmos од Apple TV 4K. Како и досега, потребен ви е истиот модел на HomePod за да создадете стерео пар бидејќи првата и втората генерација не можат да се спарат заедно.

Apple announces second generation HomePod with temperature and humidity sensors

Новиот HomePod вклучува и сензори за температура и влажност. Овие можат да известуваат информации во реално време за вашата околина и исто така може да се користат за автоматско активирање на одредени функции, како што се вклучување на климатизацијата или затворање на ролетните кога е исполнета претходно поставената цел на температурата.

Некои од вас можеби се сеќаваат дека истите овие сензори беа откриени и на HomePod mini пред некое време, но никогаш не беа овозможени. Се чини дека сега Apple ќе ги овозможи на HomePod mini во идно ажурирање.

Apple announces second generation HomePod with temperature and humidity sensors

Функцијата за препознавање звук може дискретно да ги слуша звучните сигнали од детекторот за чад или јаглерод моноксид и да ви испраќа предупредувања на вашиот iPhone, iPad и Apple Watch. Оваа функција ќе биде овозможена и на HomePod mini.

Дизајнот е главно непроменет, но новиот модел е малку пократок од претходно и малку полесен. Доаѓа во две бои, бела и нова посветло сива варијанта Midnight, од кои и двете се испорачуваат со кабли за напојување во исти бои, кои сега се отстрануваат.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.