x

Apple ја објавува првата бета верзија за програмери за iOS 16.3 и iPadOS 16.3

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 15 Декември, 2022 од GSM.mk

Сега кога iOS 16.2 е официјално објавен во јавноста, Apple почна да ги гледа првите бета-верзии за развивачи за iOS 16.3, iPadOS 16.3, macOS Ventura 13.2 и tvOS 16.3. Корисниците со Developer Beta профили сега можат да ги преземаат новите изданија со одење во поставките и навигација до известувањето за ажурирање на софтверот.

Apple releases first developer betas for iOS 16.3, iPadOS 16.3, macOS Ventura 13.2 and tvOS 16.3

Новите битови во iOS 16.3 вклучуваат безбедносни клучеви кои работат со физички безбедносни клучеви сертифицирани од FIDO за проверка и најавување на веб-локации и уреди. Новата функција е достапна и за корисниците на iPadsOS 16.3 и macOS Venture 13.2. Други нови функции во iOS 16.3 вклучуваат штедна сметка на Apple Card, Apple Pay Later, Apple Music Classic, Прилагоден режим на пристапност и напредна заштита на податоци за iCloud надвор од Соединетите држави.

Официјалното издание на iOS 16.3 се очекува околу февруари/март 2023 година. Како и секогаш, бидете внимателни кога се занимавате со бета ажурирања на фирмверот и секогаш правете резервни копии на вашите уреди и лични податоци.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.