x

Apple ја паузира рекламата на апликациите за коцкање на App Store

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 07 Декември, 2022 од GSM.mk

Неодамна Apple го зголеми рекламниот простор во својата App Store во потрага по поголеми приходи од реклами, но тоа се врати на повеќе од еден начин. Набргу потоа имаше јавен негодување бидејќи некои од тие слотови за реклами беа купени од услугите за коцкање.

Ова ги става некои чувствителни корисници кои се обидуваат да се борат со зависноста од коцкање на тешко место или барем тоа е главниот аргумент што корисниците се обединуваат на интернет. Како одговор, Apple излезе со изјава дека ја паузира рекламата на таквите апликации.

Сепак, одлуката на Apple не звучи многу трајна. Не е разјаснето колку долго ќе трае оваа пауза и дали на крајот ќе дозволи реклами за коцкање според новите правила.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.