x

Apple ќе префрли некои модели на iPad на OLED почнувајќи од 2022 година

Категорија: Новости // Таблети Објавено на 02 Јуни, 2021 од GSM.mk

Додека големиот iPad Pro 12.9 (2021) се префрли на мини-ЛЕД-дисплеј, помалите модели може да бидат OLED. Корејското издание ETNews известува дека „Епл“ ќе направи скок со „Ајпади“ кои ќе излезат во 2022 година. Овие ќе бидат првите таблети „Епл“ што нема да користат некој вид ЛЦД (дури и мини-ЛЕД-технологијата е базирана на ЛЦД).

Samsung и LG се веројатно снабдувачи на OLED панелите. Во моментов работат на OLED дисплеи за iPhone 13 (поделба на нарачката 65/30 со BOE зазема мал удел од 5%). Квалитетот на сликата, тежината и дизајнот, наводно, биле клучните размислувања во одлуката да се оддалечи од LCD-екранот.

Сепак, додека OLED-дисплеите со големина на телефон се произведуваат во голем број, оние со големина на таблети се ретки. Некои таблети со Android навистина ги користат, но „Епл“ движи околу 50 милиони iPad-а годишно, па компаниите ќе мора да инвестираат во проширување на капацитетот на нивните фабрики.

Apple најверојатно ќе започне со неколку модели на почетокот и ќе додаде уште повеќе со проширувањето на капацитетот. Овие работи не се случуваат преку ноќ - опремата мора да се нарача оваа година, за да можат фабриките да се прошират во 2022 година, тогаш тие ќе бидат подготвени да започнат со производство во 2023 година.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 5

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 45