x

Apple ќе продолжи со ажурирање на iOS 14 дури и откако ќе биде објавен iOS 15

Категорија: Софтвер // iOS Објавено на 09 Јуни, 2021 од GSM.mk

Најавата на Apple за iOS 15 донесе нова промена што официјално се рефлектира на страниците за ажурирање на софтверот на Apple. Како што известува MacRumors, сегашниот iOS 14 сега ќе ви овозможи да одберете дали сакате да ја надградите iOS 15 веднаш штом ќе биде објавен или ќе остане на iOS 14 додека сè уште добивате критични безбедносни ажурирања.

iOS сега нуди избор помеѓу две верзии за ажурирање на софтверот во апликацијата Поставки. Може да ја ажурирате најновата верзија на iOS 15 веднаш штом е објавена за најновите карактеристики и најкомплетниот пакет безбедносни ажурирања. Или продолжете на iOS 14 и сепак добивајте важни безбедносни ажурирања сè додека не бидете подготвени да ја надградите следната голема верзија.

„Apple“ повторува дека најновиот фирмвер ќе има „најкомплетен комплет безбедносни ажурирања“, додека претходното издание „сепак ќе добие важни безбедносни ажурирања“.

Историски гледано, Apple беше категоричен во врска со ажурирањата на iOS во минатото, бргу не дозволувајќи ги iOS уредите да се симнат од рејтинг на неодамнешно ажурирање. Ова се погрижи уредите да останат со поновиот фирмвер и да се обесхрабрат деградирањето на стариот софтвер.

Оваа нова промена им дава на клиентите време за ажурирање доколку имаат ограничувања на уредот или барања на уредите со iOS, со кои управува организација како претпријатија и училишта.

Првите верзии на развивачи на iOS 15 сега се достапни за преземање на тест уред. Apple очекува да ја објави јавната бета верзија некаде во јули, а јавното објавување се очекува на есен.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 3

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 43

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 4

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 44

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 45