x

Apple Music сега е достапна на Sony PlayStation 5

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 28 Октомври, 2021 од GSM.mk

Apple денес ја објави апликацијата Apple Music на конзолата Sony PlayStation 5. Ова го прави PS5 првата конзола што добива поддршка за Apple Music, откако претходно овој месец се шпекулираше дека услугата може наскоро да дојде на конзолите.

Со новата апликација, корисниците на PlayStation 5 ќе имаат пристап до целата содржина на Apple Music, вклучувајќи над 90 милиони песни, над 30.000 курирани плејлисти, музички видеа во 4K и Apple Music Radio.

Apple Music уредно се интегрира во PlayStation 5 UI. Може да се пристапи преку Контролниот центар со притискање на копчето PS на контролерот DualSense. Апликацијата може да најде препораки врз основа на играта што се игра. Добивате и целосна поддршка за репродукција во позадина за музика, како и видеа.

Ниту Sony ниту Apple сè уште не разјаснија дали Apple Music на PlayStation 5 поддржува звук без загуби или со висока резолуција. Исто така, не се споменува Dolby Atmos, што не е изненадувачки бидејќи PlayStation 5 не може природно да го декодира Atmos.

Исто така, сè уште нема информации за тоа кога апликацијата ќе дојде на конзолите на Xbox. Исто така, не е достапен на конзолите PlayStation 4, иако Apple ја обезбедува апликацијата Apple TV+ за тие машини.

Apple Music за PlayStation 5 сега е достапна за преземање и поставување за корисници со претплата.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.