x

Apple навестува апликација за Android за AirTags

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 05 Јуни, 2021 од GSM.mk

Тракерите AirTag на Apple се појавија на пазарот околу еден месец и ново ажурирање на фирмверот сега се шири до убавите, тркалезни тракери на Apple, како што известува CNET. Новото ажурирање го менува начинот на кој AirTag ги предупредува минувачите за изгубен тракер во близина. Исто така, се менува временскиот прозорец кога ќе се појави звук за да се предупредат другите за изгубениот тракер.

Пред ажурирањето, тракерите на AirTag емитуваа бучава само по три дена загуба. Како начин да се спречат корисниците да користат AirTags за да следат луѓе без нивно знаење, изгубениот AirTag сега ќе пушти звук во временски прозорец помеѓу 8 и 24 часа.

Apple во изјавата вели дека оваа промена треба да „обесхрабри несакано следење“. Ако некој најде несакан AirTag, тоа лице ќе може да го допре со iPhone или NFC-уред и да добие упатства како да го оневозможи неговото следење.

CNET известува дека Apple одби да понуди повеќе детали за компатибилноста на AirTag и Find My додатоци со Android, но вели дека ќе сподели повеќе детали „подоцна оваа година“.

Ажурирањето на фирмверот AirTag сега започнува со уредите AirTag од четврток. AirTag автоматски ќе се ажурира кога се наоѓа во близина на iPhone.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.