x

Apple овој месец ќе го објави MacBook Pro со M1X

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 05 Октомври, 2021 од GSM.mk

Apple често објавува производи за Mac во октомври, така што последниот извештај од Марк Гурман изгледа повеќе од веродостоен. Тој вели дека Apple е на вистинскиот пат со своите нови силикони M1X и ќе го објави долгоочекуваниот MacBook Pro. Се шпекулира дека на забавата ќе се приклучи и нов високо квалитетен Mac mini.

Самиот чип ќе доаѓа во две варијанти и затоа, исто така, се очекуваат две варијанти на MacBook Pro. И двете измени ќе имаат процесор со 10 јадра-осум од јадрата ќе бидат со високи перформанси за кревање тешки товари, а другите две ќе бидат прилагодени на ефикасноста на енергијата. Разликата ќе биде во графичкиот процесор - или 16 или 32 основни броеви. Ова е во согласност со претходните гласини.

Гурман вели дека M1X веројатно е само име за попрофесионален M1 чип со во голема мера подобрени графички перформанси.

Според претходните гласини, MacBook Pro треба да обезбеди поширок избор на I/O вклучувајќи слот за SD картичка и HDMI порта и ќе се полни со помош на MagSafe. Можен е и комплетен редизајн.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.