x

Apple работи на HomePod со FaceTime камера, со tvOS

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 19 Април, 2022 од GSM.mk

Денес добиваме нова интригантна гласина од Марк Гурман од Блумберг, кој има извонредно искуство за сè што е поврзано со Apple. Тој вели дека компанијата можеби работи на чуден уред од Франкенштајн кој би бил домашен звучник со ТВ оперативен систем и со вградена камера.

Кога малку ќе размислите, сето тоа почнува да има смисла. Ова ќе биде нов HomePod со FaceTime камера, со tVOS. Секако! Тоа може да биде вашата стриминг/телевизиска кутија, поврзана со телевизор и ќе можете да остварувате видео повици на тој голем екран преку неговата камера. Плус, тоа ќе биде и многу добар звучник за пополнување на вашата дневна соба. Како што рековме - колку повеќе размислувате за тоа, толку повеќе има смисла.

Apple is apparently working on a HomePod with a FaceTime camera, running tvOS

Гурман вели дека овој „комбиниран производ“ би бил „во центарот на пристапот на Apple“ кон дневната соба, со HomePod мини „го опкружуваат низ домот“. Кога веќе зборуваме, можеби доаѓа нов HomePod mini, но не и директно продолжение на самиот HomePod (прекинат минатата година) - таа улога ќе ја преземе гореспоменатиот хибриден уред.

Не е јасно кој прозорец за лансирање го таргетира Apple со овој производ, но ќе ве известиме кога ќе дознаеме повеќе.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.