x

Apple TV 4K ажуриран со A15 Bionic и Ethernet

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 19 Октомври, 2022 од GSM.mk

Apple лансираше ажурирана верзија на медија плеер Apple TV 4K. Новиот модел се одликува со побрз процесор, подобрена поддршка за HDR и подобра поврзаност.

Apple updates Apple TV 4K with A15 Bionic and Ethernet

Новиот Apple TV 4K се одликува со A15 Bionic SoC. Apple не го споменува бројот на јадра или брзината на часовникот, што го отежнува да се утврди дали е идентичен со оној на моделите на iPhone 14 или намалената верзија. Компанијата тврди дека има 50% побрз процесор и 30% побрзи перформанси на графичкиот процесор во споредба со A12 Bionic на моделот од претходната генерација.

Новиот модел додава поддршка за стандардот HDR10+ заедно со постоечките формати Dolby Vision, HDR10 и HLG. Додека HDR10+ е главно сличен на Dolby Vision по спецификации, тој е многу помалку популарен, а единствената голема услуга што нуди содржина HDR10+ е Amazon Prime Video.

Apple updates Apple TV 4K with A15 Bionic and Ethernet

Сепак, можно е Apple да почне да нуди своја библиотека со содржини во HDR10+ заедно со другите формати. Ова може да се должи на фактот што неколку производители на телевизори, особено Samsung, не поддржуваат Dolby Vision и наместо тоа поддржуваат HDR10+. Самсунг е особено забележлив бидејќи не само што е најголемиот производител на телевизори денес, туку и пронаоѓач на стандардот HDR10+ и затоа веројатно нема да го поддржи конкурентниот стандард Dolby Vision во скоро време.

И, конечно, далечинскиот управувач Siri сега има приклучок за USB-C за полнење наместо Lightning.

Новиот Apple TV 4K ќе биде достапен во две варијанти. Варијантата од 64 GB вклучува поврзување со Wi-Fi 6, но новата варијанта од 128 GB исто така додава Gigabit Ethernet, заедно со поддршка за мрежен протокол Thread mesh за контрола на компатибилни паметни домашни уреди.

Apple updates Apple TV 4K with A15 Bionic and Ethernet

Apple TV 4K ќе биде достапен на 4 ноември. Стариот HD модел е прекинат.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.