x

Bowers & Wilkins ги претстави своите први TWS слушалки, PI7 и PI5, со врвно аудио

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 22 Април, 2021 од GSM.mk

Bowers & Wilkins ги претставија своите први слушалки TWS, тесно поврзаните PI7 и PI5. Двете имаат активна поништување на шумот, висококвалитетен aptX аудио и нарачатели.

PI7 е повеќе премиум од двајцата. Секоја слушалка има двоен аранжман за возачот - сопствен возач од 9,2 мм за среден / бас и избалансиран високотонец за арматура, секој со свој засилувач.

Овие поддржуваат 24-битен аудио со висока резолуција со aptX Adaptive и имаат по три микрофони за поништување на бучавата додека слушате музика и на повик (вкупно 6 микрофони).

Случајот за полнење PI7 има интересна карактеристика - приклучок од 3,5 мм, за да можете да приклучите надворешен извор (оној што не поддржува природно Bluetooth) и да го добиете целосното безжично искуство. Аудиото се емитува до пупките со aptX Low Latency, што го намалува типичното одложување на Bluetooth.

Говорејќи за кутијата, може да се полни преку USB-C или безжично. Слушалките траат 4 часа со полнење, кутијата додава уште 16 часа.

Боуерс и Вилкинс PI5 пропуштаат некои од уникатните карактеристики на PI5. Слушалките имаат единствен двигател (обичај 9,2 mm) и на куќиштето му недостасува влезен приклучок 3,5 mm. Исто така, тие имаат само по две микрофони, но сепак поддржуваат Активно откажување на бучавата.

Исто така, овие ја карактеризираат основната aptX, така што тие не можат да одговараат на аудио квалитетот на нивните браќа и сестри. Траењето на батеријата е подолго, 4,5 часа за слушалките плус 18 часа од куќиштето (што исто така поддржува USB-C и безжично полнење).

Bowers & Wilkins PI7 ќе ве чини 400 $ / 400 € / 350 £ 350 додека PI5 се околу половина од тоа, 250 $ / 250 € / 200 £. И двете се достапни денес во две бои, Бела и Јаглен (PI7 можете да го препознаете според златните нагласи на слушалките и куќиштето).


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.