x

Брзо полнење од 120W официјално потврдено за Xiaomi 11T Pro

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 07 Септември, 2021 од GSM.mk

Се зборуваше дека Xiaomi 11T Pro поддржува брзо полнење од 120W или (како што Xiaomi го нарекува) HyperCharge. Компанијата официјално ја потврди таа спецификација со најава на Твитер до настанот на 15 септември.

Тоа е близу двојно повеќе од стапката на полнење на оригиналниот Mi 11, кој достигна 67W. Се очекува капацитетот на батеријата да остане ист, 5.000 mAh. Нема официјален збор за безжичното полнење за моделот Про (беше 67W на оригиналот).

Забележете дека твитот конкретно го споменува Xiaomi 11T Pro, така што Т-телефонот од ванила најверојатно ќе ја пропушти надградбата. Оригиналниот 11 се напојува со струја од 55W преку жица и 50W безжично. Тука беа и Mi 11X и 11X Pro, иако тоа беа модели од пониска класа и наполнети со моќност од 33W.

Како и да е, Xiaomi веќе користеше 120W на Mi 10 Ultra (иако не Mi 11 Ultra), а подоцна и на Mix 4 (и два модели на Black Shark 4).

Според непотврдени информации, Xiaomi 11T Pro ќе се напојува со чипсет Snapdragon 888, ист како и оригиналниот 11 Pro. Ванила 11Т, сепак, се очекува да се префрли на чип MediaTek Dimensity. И двајцата треба да имаат дисплеи од 120 Hz како и нивните претходници.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.