x

Cheetah роботи кои шутираат топка и прават салто наназад

Категорија: Забава Објавено на 12 Ноември, 2019 од GSM.mk

Технолошкиот институт во Масачусетс демонстрираше со каква способност располагаат мини роботите Cheetah.

Видеото прикажува девет робот како одат на тревник, прекриен со суви лисја, и вршат различни активности. Роботите одат, шутираат фудбалска топка, прават салто наназад.

Во еден момент синхронизирано танцуваат. Со ова видео МИТ покажува како напредува проектот со роботи кои ќе служат за истражувачки цели, но и за најразлични мисии.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.