x

Дали го добивте драматичното известување од Google?

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 03 Јуни, 2021 од GSM.mk

Корисниците на Gmail, Photos и Drive со месеци се предупредуваат за драматични промени на нивните профили, а новите правила конечно стапија на сила вчера, на 1 јуни.

Во пораката испратена до корисниците, Google порача: „Ви пишуваме за да ве известиме дека неодамна објавивме нови упатства за складирање Google профилите што користат Gmail, Google Drive (вклучувајќи Google Docs, табели, презентации, цртежи, формулари) и/или Google слики што нѐ усогласуваат со индустриските практики. Целата ваша содржина можно е да биде отстранета.“

Сега, пред да започнете да паничите, знајте дека сè додека редовно го користите вашиот профил, овие нови промени нема да влијаат на вас. Google ги воведува овие упатства во обид да ги ослободи своите сервери од профили и датотеки кои веќе неколку години мируваат.

„Ако сте биле неактивни две години (24 месеци) во Gmail, Disc или Photos, можеме да избришеме содржина од производи во кои сте неактивни. Ако го надминете просторот за складирање за две години, можно е да ви избришеме содржини на Gmail, во Disc и Photos“, велат од компанијата.

Друга работа што треба да се забележи е дека новите правила стапија на сила на 1 јуни 2021 година, што значи дека ништо нема да се избрише барем до 1 јуни 2023 година. Ако не сте ги отвориле вашите фотографии од Gmail подолго време, Google сепак ќе ве извести пред да брише било што.

Покрај фактот дека Google сега може да отстранува содржина, постои и друга голема промена што стапува на сила. Досега, корисниците на Google Photos можеа да испраќаат неограничен број фотографии на облакот без да плаќаат ни цент за услугата.

Сепак, сето тоа се менува. За жал, од 1 јуни 2021 година, сите фотографии - без оглед на квалитетот со кој ги пренесувате - ќе ги потрошат оние 15 GB што доаѓаат со секој профил. Кога корисниците ќе го достигнат овој лимит, ќе мора да платат за да додадат повеќе простор за складирање преку услугата One на Google.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.