x

Дали технологијата го расипува човештвото?

Категорија: Занимливости Објавено на 29 Октомври, 2018 од GSM.mk

Дали секогаш кога ќе се појави ново технолошко откритие со масовна употреба луѓето се плашат дека тоа е она што ја расипува младата генерација?

Прво беше радиото, па телевизијата, па видеоигрите, компјутерите, интернетот, а денес сето тоа заедно во еден џебен суперкомпјутер наречен смарфон.

Дали технологијата му помага на човештвото или ќе придонесе за негово побрзо уништување?

Илад Гил од тимот на Big Think се обидува да одговори на овие прашања.

Дали се согласувате со него?


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.