x

Деби на Xiaomi 12S и 12S Pro: Leica камери, Snapdragon 8 плус Gen 1 чипсет

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 05 Јули, 2022 од GSM.mk

Xiaomi 12S и 12S Pro имаат сензори од 1/1,28” во нивните главни камери, кои можеше да се сметаат за големи доколку не беше моделот 12S Ultra, кој исто така беше претставен денеска. Ова е истиот сензор IMX707 како кај 12 и 12 Pro, меѓутоа, сите три модели од серијата S беа „ко-инженеринг со Leica“.\

12S Pro cameras

Што значи тоа? За почеток, трите телефони имаат леќи Leica Summicron и поддршка за профилите за сликање Leica. Корисниците можат да избираат помеѓу претходно поставените поставки за Leica Authentic Look и Leica Vibrant Look. Првиот го рекреира природниот изглед по кој е позната Leica, вториот беше подесен од Leica и Xiaomi и е спој на стиловите на двете компании.

Xiaomi 12S camera infoThe Xiaomi 12S and 12S Pro feature the 1/1.28\

Дополнително, телефоните поддржуваат 10-битно фотографирање RAW, кое е калибрирано од Adobe Labs. Телефонот ќе вградува метаподатоци за корекција на боја во датотеките, така што Adobe Lightroom може автоматски да ги оптимизира сликите, давајќи им на фотографите добра почетна точка за пост-обработка на нивните снимки.

Брз поглед наназад на IMX707 - тоа е сензор од 50 MP (1/1,28”) со природни пиксели од 1,22 µm (2,44 µm по закопчувањето). Телефоните поддржуваат режими на рафал од 30 fps, како и AI Image Solution и ProFocus на Xiaomi за брзо стартување, снимање и континуирано снимање.

Моделот Pro има две други камери од 50 MP – една со леќа од 50 mm (2x оптичко зголемување) и една со ултра широк објектив од 14 mm (115 ° FoV). Наместо тоа, ванила 12S добива ултра широк од 13 MP и телемакро од 5 MP.

Xiaomi 12S Pro has triple 50MP cameras co-designed with Leica

Xiaomi 12S и 12S Pro, исто така, се префрлаат на новиот чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, кој нуди 10% зголемување на перформансите и ја намалува потрошувачката на енергија за 30%. S-телефоните ќе имаат подолго траење на батеријата и ќе работат поладно под оптоварување.

The Snapdragon 8+ Gen 1 brings improved performance and efficiencyThe Snapdragon 8+ Gen 1 brings improved performance and efficiency

Настрана надградбите на камерата и чипсетот, двата телефони ја следат формулата на 12 и 12 Pro. Xiaomi 12S Pro има 6,73“ LTPO AMOLED дисплеј (E5, 1-120Hz, FHD+), кој се користи и на 12S Ultra. Ванилата 12S е помал со панел од 6,28 инчи со стапка на освежување од 120 Hz (сепак, не е LTPO панел).

The Xiaomi 12S Pro and 12S Ultra use the same display as the 12 ProThe Xiaomi 12S Pro and 12S Ultra use the same display as the 12 Pro

Како и досега, 12S Pro поддржува брзо полнење – 120W жичено и 50W безжично – благодарение на внатрешниот чипсет Xiaomi Surge P1 и доаѓа со батерија од 4.600 mAh. Со помош на тула за напојување од 120 W, Pro може да направи 0-100% за 19 минути или за 25 минути во режим на ниска температура.

Xiaomi 12S Pro and 12S: same batteries and charging, longer battery life through improved efficiencyXiaomi 12S Pro and 12S: same batteries and charging, longer battery life through improved efficiencyXiaomi 12S Pro and 12S: same batteries and charging, longer battery life through improved efficiency


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.