x

Дебитираа Asus ROG Phone 6 и ROG Phone 6 Pro

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 06 Јули, 2022 од GSM.mk

Во 2018 година, Asus одлучи да го донесе својот бренд за игри ROG во сферата на паметните телефони и четири години подоцна сме во ROG Phone 6 и ROG Phone 6 Pro - ратите од 2022 година со Snapdragon 8+ Gen 1. Како и претходната генерација на ROG Phone, разликите помеѓу Pro и не-Pro моделот се сведуваат на капацитетот на RAM меморијата и изгледот со Pro добива до 18GB RAM и програмабилен AMOLED дисплеј во боја на задната страна.

Двата модели на ROG Phone 6 носат 6,78-инчни AMOLED дисплеи со резолуција од 1080 x 2448 пиксели и стапки на освежување од 165 Hz. Стапката на земање примероци на допир сега е 720 Hz, додека максималната осветленост сега достигнува 1200 nits во автоматскиот режим. Освен режимот 165Hz, екранот може да се постави на 60Hz, 90Hz, 120Hz или 144Hz во зависност од вашата желба. Corning Gorilla Glass Victus е тука да ги одбрани гребаниците.

Двата телефони го користат најновиот чипсет на Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 со 12/16GB LPDDR5 RAM на ROG Phone 6 и 18GB RAM на ROG Phone 6 Pro. Складирањето не може да се прошири и може да биде или 256 GB или 512 GB, секогаш од разновидноста на UFS 3.1.

Системот за ладење е ремонтиран за да се закачи со новиот чипсет Snapdragon и Asus тврди дека може да ја намали температурата на процесорот до 10°C.

Asus ROG Phone 6 Pro and ROG Phone 6Asus ROG Phone 6 Pro and ROG Phone 6

Asus ги враќа своите програмибилни ултразвучни копчиња AirTrigger на десната страна и задниот дел од телефонот што ви овозможува да ги мапирате вашите контроли во поддржаните игри. Телефонот има и двојни предни звучници, тројни микрофони, просторен звук Dirac Virtuo и приклучок за слушалки. Телефонот е и IPX4 отпорен на прскање.

Одделот за фотоапарати, исто така, доби ажурирање со 50MP Sony IMX766 главен фотограф до 13MP ултраширок модул и макро камера од 5MP. Снимачот за селфи сега е Sony IMX663 од 12 MP.

ROG Phone 6 и 6 Pro сè уште користат батерија од 6.000 mAh поделена на две ќелии од 3.000 mAh и добивате двојни USB-C порти - една на дното и другата на страна. Жичаното полнење сè уште е ограничено на 65 W исто како и серијата ROG Phone 5. Предниот дел на софтверот е покриен со Android 12 со ROG UI и Zen UI.

Asus ROG Phone 6 series accessoriesAsus ROG Phone 6 series accessoriesAsus ROG Phone 6 series accessories

Asus носи нови верзии на својот AeroActive ладилник и ROG Kunai гејмпад за серијата ROG Phone 6, како и нови слушалки ROG Cetra True Wireless и Cetra True Wireless Pro.

Asus ROG Phone 6 and ROG Phone 6 Pro debut with SD 8+ Gen 1 and up to 18GB RAM

ROG Phone 6 со 12GB RAM и 256GB меморија ќе се продава за 999 € Европа, додека врвниот ROG Phone 6 Pro со 18GB RAM и 512GB меморија ќе се продава за 1.299 € соодветно.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.