x

Детални спецификации за Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Категорија: Новости // Таблети Објавено на 17 Декември, 2021 од GSM.mk

Видовме протекување за серијата Galaxy Tab S8 за подобрата половина од изминатата година и деталите стануваат поконкретни со секој изминат ден. Најновите детали вклучуваат детални спецификации за моделот Tab S8 Ultra.

Се очекува екранот да има пространа големина од 14,6 инчи и да нуди резолуција од 2.960 x 1.848 px. Како и претходните Samsung таблети од високата класа, ќе добиете Super AMOLED панел и ќе нуди течна стапка на освежување од 120 Hz. Рамките на Tab S8 Ultra се вели дека се со големина од само 6,3 мм, но засекот малку ќе ги прикрие тие отчитувања.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra detailed specs leak

Засекот најверојатно ќе биде еден од најдискутираните аспекти на Tab S8 Ultra, иако ќе служи за поставување на две камери од 12 MP. Поимпресивниот подвиг е тоа што се вели дека димензиите на Tab S8 Ultra се 208,6 x 326,4 x 5,5 mm, што би било импресивно со оглед на излезниот Tab S7+ со 285 x 185 x 5,7 mm. Водечкиот чипсет Snapdragon 8 Gen 1 ќе биде поддржан од 8, 12 или 16 GB RAM, додека складирањето ќе варира помеѓу 128, 256 и 512 GB.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra leaked rendersSamsung Galaxy Tab S8 Ultra leaked renders

Во Tab S8 Ultra ќе има батерија од 11.200 mAh што поддржува полнење од 45 W, но останува да се види дали споменатиот полнач ќе биде достапен во кутијата. На задната страна ќе биде сместена главна камера од 13 мегапиксели заедно со ултраширока камера од 6 мегапиксели. Предниот дел на софтверот ќе биде покриен со One UI 4.1 на врвот на Android 12 и се вели дека има нов режим на Extra Dim за помалку оптоварување на очите и верзија на режимот за портрет на Samsung DeX.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.