x

Деталните спецификации на Apple Watch Series 7

Категорија: Рецензии // Гаџети Објавено на 17 Септември, 2021 од GSM.mk

Apple обично не дава детални спецификации за своите мобилни уреди и тоа беше случај со сосема новата серија Apple Watch 7. За среќа, внатрешен документ директно од самиот Apple успеа да излезе на Твитер преку корисникот @alixrezax, давајќи ни ја најсеопфатната листа со спецификации на сосема новиот часовник 7.

Спецификациите на најновиот паметен часовник Apple исто така се прикажани покрај постарите модели од серијата 6, серијата 3 и SE.

Можеби најзначајниот дел од информацијата е тежината на различните модели на Серија 7. Моделите со големина од 41 мм тежат 32 грама со алуминиумска обвивка, 42,3 грама со нерѓосувачки челик и 37 грама со титаниумска конструкција. Поголемите модели од 45мм доаѓаат со 38,8 грама (алуминиум), 51,5 грама (нерѓосувачки челик) и 45,1 грама (титаниум) соодветно.

Исто така, добиваме потврда за именувањето на чипсетот за новата серија Watch 7-S7 System-in-Package (SiP) за кој се тврди дека е 20% побрз од S5 SiP на минатогодишниот Apple Watch SE. Внатрешниот простор за складирање на сите серии 7 часовници на Apple (вклучувајќи ги моделите на Најк) е 32 GB што одговара на моделите SE и Series 6.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.