x

Дизајнот на Samsung Galaxy A54 откриен преку слики

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 16 Ноември, 2022 од GSM.mk

Samsung Galaxy A53 беше претставен во март оваа година, но неговиот наследник - Galaxy A54 - се очекува да пристигне порано, веројатно некаде во јануари 2023 година наместо во март. Засега нема информации од Samsung за Galaxy A54, но благодарение на OnLeaks сега знаеме како ќе изгледа паметниот телефон.

Samsung Galaxy A54 изгледа слично на A53 од предната страна бидејќи е изграден околу центриран дисплеј со дупчење, кој е дијагонала од 6,4 инчи, што го прави за 0,1 инчи помал од екранот на A53. Иако ја има истата стапка на освежување (120Hz) и резолуција (FullHD+) како Galaxy A53.

Околу задната страна, Samsung Galaxy A54 има три камери наместо четири како Galaxy A53. Тие излегуваат од рамниот панел бидејќи не се сместени во остров со камера како што се стрелците на A53.

Samsung Galaxy A54's leaked rendersSamsung Galaxy A54's leaked renders

Поставувањето на задната камера на Galaxy A53 беше насловено со единица од 64 MP, но се шпекулира дека Galaxy A54 има примарна камера од 50 MP.

Samsung Galaxy A54 има приклучок за USB-C на дното, опкружен со решетка за звучници и примарен микрофон. На врвот се наоѓа слотот за SIM картичка со друг микрофон, додека во рамката од десната страна на паметниот телефон се сместени копчето за јачина на звук и копчето за вклучување.

Се чини дека копчето за вклучување нема вграден скенер за отпечатоци, така што шансите се дека ќе добиеме решение на екранот како Galaxy A53, што значи дека A54 ќе има AMOLED екран.

Samsung Galaxy A54's leaked rendersSamsung Galaxy A54's leaked renders

Со 8,2 mm, Samsung Galaxy A54 е 0,1 mm подебел од A53, но тоа значи и поголема батерија бидејќи претходните гласини тврдеа дека Galaxy A54 ќе доаѓа со батерија од 5,100 mAh (A53 пакува ќелија од 5,000 mAh).

Samsung Galaxy A54 веќе има добиено 3C сертификација и би требало да слушнеме повеќе за него во наредните недели додека сме поблиску до неговото очекувано лансирање.


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.