x

Договор за производство на чипови на Intel и Qualcomm

Категорија: Новости // Бизнис Објавено на 27 Јули, 2021 од GSM.mk

Qualcomm и Amazon ќе бидат првите клиенти за новиот бизнис на Интел со леарни услуги. Компанијата што стои зад чипсетите Snapdragon ќе ги снабдува своите SoC од Интел на својата технологија за процеси 20А која користи нова архитектура на транзистор RibbonFET и ветува подобрување на управувањето со енергијата. Јазолот е предвидено да биде објавен до 2024 година. Поделбата на веб-услуги на Амазон (AWS) ќе се потпре на новите решенија за пакување на Intel на IFS, иако нема да бидат произведени специфични чипсети за Амазон.

Изработката на чипсети и решенија за пакување за трети компании сигнализира голема промена во деловниот план на Интел и ги зацврстува целите за враќање на водечката позиција во сегментот на полупроводници до 2025 година. Компанијата исто така објави патоказ за своите процесори, вклучувајќи и нова шема за именување за неговите чипсети започнуваат со претстојните чипови од 12 генерации на Алдер Лејк, кои треба да бидат објавени подоцна оваа година. Именувањето на јазол на нанометарскиот стандард во индустријата ќе биде во корист на броевите. Да, Intel ќе го повика својот следен генерат 10nm внатрешен чипсет Intel 7. Тој ветува 10-15% зголемување на перформансите и веќе се произведува.

Верзијата после тоа ќе се вика Intel 4 базирана на јазол 7nm и се очекува да дебитира некаде во 2023 година. Itе се заснова на литографија EUV и ветува 20% зголемување на перформансите во однос на претходникот. Интел 20А, кој е оценет како авантуристичка иновација во нафтоводот на Интел и оној на кој ќе се базираат чиповите на Qualcomm, се очекува во првата половина на 2024 година.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.