x

Дознајте ги тајните кодови за Android уредите

Категорија: Совети Објавено на 13 Мај, 2014 од GSM.mk

Уште во ерата на обичните мобилни телефони, корисниците знаеа да најдат „тајни кодови“ кои им овозможуваат увид во работите што вообичаено не се достапни. Такви кодови постојат и за смартфоните...

Преку нив може да најдете различни скриени менија, поглед на состојбата на безжичната мрежа, и тоа без потреба од инсталирање на посебни апликации, туку само преку користење на тастатурата. Сепак, не сите Android уреди ги подржуваат сите овие кодови. Некои од нив се наменети за некоја конкретна серија или конкретен модел. Во секој случај интересни се и може лесно да се пробаат.

*#06# – IMEI бројот

*#0*# – Сервисно мени за врвните модели од Galaxy серијата

*#*#4636#*#* – Информации за уредот, кориснички статистики и батеријата

*#*#34971539#*#* - детали за камерата

*#*#273282*255*663282*#*#* – Инстант бекап на медијата

*#*#197328640#*#* – Активација на тест модот на уредот

*#*#232339#*#* – Тест за безжичната мрежа

*#*#0842#*#* – Тест за вибрациите и позадинското осветлување

*#*#2664#*#* – Тест за екранот осетлив на допир

*#12580*369# – Информации за софтверот и хардверот

*#9090# – Дијагностички информации

*#9900# – System dump mode

*#301279# – HSDPA/HSUPA контолно мени

*#7465625# – Поглед на статусот на заклученоста на телефонот

*#*#7780#*#* – Ресетирање на партициите за податоци на фабричките поставки

*2767*3855# – Форматирање на уредот на фабричките поставки (внимателно бидејќи ова ги брише сите податоци)

*#*#7594#*#* – По внесувањето на овој код, телефонот ќе се гаси само со стискање на копчето за заклучување, без да ви нуди дополнителни опции

*#*#232338#*#* - приказ на WiFi MAC адресата

*#*#1472365#*#* - брз GPS тест

*#*#1575#*#* – Поширок GPS тест

*#*#0*#*#* – Тeст на LCD екранот

*#*#0289#*#* – Аудио тест

*#*#0588#*#* – Тест на сензорите за близина

*#*#3264#*#* – Приказ на верзијата на RAM-от

*#*#232331#*#* – Тест за Bluetooth

*#*#232337#*# – Bluetooth адресата

*#*#7262626#*#* – Field тест

*#*#8255#*#* – Следење на Google Talk сервисот

*#*#3424#*#* – Тест функција за HTC уредите

*#*#4636#*#* – HTC инфо мени

##8626337# – Стартувај VOCODER

Извор: Kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.