x

Елон Маск: Избришете го профилот на Facebook

Категорија: Занимливости Објавено на 12 Февруари, 2020 од GSM.mk

Славните личности често му се обраќаат на Марк Закерберг поради тоа. Последен во низата беше актерот Саша Барон Коен, кој до сега неколку пати го напаѓаше Facebook.

Актерот го нападна Закерберг и останатите шефови на големите технолошки компании дека им е поважна цената на акциите отколку борбата за демократија, односно дека поддржуваат говор на омраза и теории на заговор.

Во објава на Twitter актерот го прикажа Закерберг како римски император и се запраша дали еден човек треба да контролира информации за 2,5 милијарди луѓе.

Коен постави прашање зошто на извршниот директор на Facebook, Марк Закерберг му е дозволено да контролира податоци од 2,5 милијарди луѓе, кога регулаторните тела не дозволуваат една личност да поседува исти права над вода или електрична енергија.

„Facebook мора да биде регулиран од владите, а не од неговиот цар“, порача Барон Коен.

Актерот е остар критичар на социјалните мрежи, вклучувајќи ги и Twitter, Google, YouTube и ги нарекува „најголема пропагандна машинерија во историјата“.

Голем дел од неговиот бес е насочен кон Facebook, за кој вели дека заработува од пропаганди така што не ги проверува политичките рекламирања. Facebook ја бранеше политиката за политичко рекламирање и порача дека на таа платформа е забрането ширење на говор на омраза и промовирање насилство.

На оваа објава коментираше Елон Маск кој напиша дека луѓето треба да го избришат Facebook. Ова не е прв пат Маск да ја критикува оваа социјална мрежа и отворено да покаже нетрпеливост.

Во 2018 година тој ги избриша службените профили на компаниите од Facebook. Тој и понатаму има негови профили на Instagram, иако оваа компанија е во сопствеништво на Facebook.

Коментарите на Барон Коен и Маск, изнесени на Twitter, не сакаа да ги коментираат од Facebook.


Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

https://gsm.mk/">

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined offset: 4

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Trying to get property of non-object

Filename: includes/sidebar.php

Line Number: 64

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

 • A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " alt="

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  " align="left" width="100" height="60" />

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  https://gsm.mk/">

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Undefined offset: 5

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65

  A PHP Error was encountered

  Severity: Notice

  Message: Trying to get property of non-object

  Filename: includes/sidebar.php

  Line Number: 65