x

ЕУ ќе предложи усвојување заеднички полнач за сите паметни телефони

Категорија: Занимливости Објавено на 18 Август, 2021 од GSM.mk

Долгорочниот план на Европската Унија за усогласување на полначите за паметни телефони и други уреди, наводно, треба да биде формално предложен и да стане закон.

И покрај протестите и аргументите на Apple против потребата за законски пропишан заеднички стандард за полначи, ЕУ подготвува законска регулатива за ова прашање.

Европската Унија продолжува да тврди дека заедничкиот стандард ќе го намали електронскиот отпад, додека од Apple велат дека преминувањето кон овој нов стандард ќе создаде повеќе таков отпад.

Според Yahoo! Finance, извор запознат со плановите на ЕУ, вели дека законите ќе бидат предложени во септември. Нема повеќе детали, но предлозите најверојатно ќе ги следат претходните препораки на ЕУ.

Во 2019 година, ова вклучуваше предлози за различни начини да се создаде заеднички полнач. Производителите можеби ќе треба да усвојат дополнителен конектор за да го направат нивниот полнач компатибилен со другите.

Заложбата на Европската Унија за заеднички полнач започна пред околу 13 години. Во тој момент, компаниите, вклучително и Apple, потпишаа доброволен меморандум за разбирање, согласувајќи се да работат на усогласување на полначите.

Тоа не се случи, па затоа ЕУ смета дека доколку компаниите не одлучат сами, ќе мора да им се наметне со закон.

Apple престана да испорачува адаптери за напојување со iPhone 2020. Меѓутоа, проблемот за Apple е што користи сопствен Lightning конектор за iPhone, а ЕУ е поверојатно да препорача USB-C или USB 2.0 micro-B, што најчесто се користи од другите произведувачи.


Извор: Кајгана.мк

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.