x

Facebook додава нов таб наречен Feeds кој е подреден хронолошки

Категорија: Рецензии // Апликации Објавено на 26 Јули, 2022 од GSM.mk

Денес Facebook објави прилично суштинска промена во својата апликација. Прво, главниот извор што го гледате кога ја отворате апликацијата сега се нарекува Home, што има смисла и е доста задоцнето. Но, тоа не е голема вест.

Големата вест е дека сега има дополнително јазиче во апликацијата, наречено Feeds. И ова јазиче е подредено по обратен хронолошки редослед - знаете, како она што сега се нарекува Home порано беше пред да преземе алгоритмот.

Facebook adds a new tab called Feeds which is sorted chronologically

Јазичето Доводи има неколку свои филтри - можете да го поставите да ви покаже сè или само работи од вашите пријатели, групи, страници или омилени - ова е курирана листа на пријатели и страници за кои најмногу се грижите.

Facebook adds a new tab called Feeds which is sorted chronologically

Што се однесува до изворот на Home, Facebook сега го позиционира како „повеќе мотор за откривање за да најдете и следите нови содржини и создавачи преку препораки“. Противтежа на тоа е Feeds, каде што одите „за да пристапите до содржината од луѓето и заедниците со кои веќе сте поврзани“. Нема објави „Предложени за вас“ во Feeds.

Facebook adds a new tab called Feeds which is sorted chronologically

Новите јазичиња Home и Feeds почнуваат да се појавуваат денес за мала подгрупа на корисници на Facebook на iOS и Android. Секој на Фејсбук треба да ги добие во текот на следната недела.

Facebook adds a new tab called Feeds which is sorted chronologically

Имајте предвид дека лентата за кратенки во која се сместени овие јазичиња е на дното на апликацијата Facebook на iOS и на врвот на Android. Картичките во лентата со кратенки ќе се менуваат врз основа на деловите од апликацијата што најмногу ги користите, но можете да ги персонализирате и закачите картичките во лентата со кратенки, со што ќе го направите нивното поставување трајно доколку сакате.

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.