x

Facebook наскоро со нова промена и подобрувања!

Категорија: Занимливости Објавено на 13 Август, 2019 од GSM.mk

Facebook планира да најави нова функција оваа есен..

Според Wall Street Journal, Facebook потпиша лиценца од три години која им дозволува на издавачите да одлучат што ќе биде претставено во новиот "News" делот, како и колкав дел од текстот ќе може да се чита на Facebook.

Деталите сеуште не се познати, но идејата позади "News" беше прв пат препорачана во април од Mark Zuckerberg. Имено, Zuckerberg постираше на Facebook видео, а заедно со видеото изјави дека "од голема важност е корисниците да имаат доверба во тоа што го читаат, а истовремено да им помогне на издавачите и новинарите сами да учествуваат во процесот на одбирање".

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.