x

Firefox ќе нe штити од веб сајтовите кои генерираат криптовалути

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 30 Мај, 2018 од GSM.mk

Едно од најинтересните подобрувања што нè очекува во Mozilla Firefox 63 е поврзано со подобрената заштита против алатки за следење на нашата активност во интернет.

Оваа функција ќе биде овозможено стандардно во веб прелистувачот и исто така ќе не штити од веб сајтовите, кои генерираат криптовалута, информира TechRepublic.

Tака Mozilla Firefox автоматски ќе блокира „колачиња“ кои генерираат информации за активноста на корисниците и ја споделуваат со други сајтови. Многу луѓе го потценуваат овој проблем или дури и не се свесни дека тоа е популарна пракса во интернет. Слични скрипти за следење на корисниците може да се користат за рекламна активност и во одредени случаи би ја намалило опипливо брзината на интернет конекцијата. Firefox 63 ќе предложи ефикасно решение на овој проблем.

Компанијата планира да воведе неколку измени во интерфејсот на Firefox 63, за да се олесни на корисниците во управувањето и подесувањето на функцијата за блокирање на следењето во интернет.

Новиот веб прелистувач ќе ги блокира сите обиди на надворешните сајтови да ги користат компјутерите за генерирање на криптовалута што ги изложува на сериозен ризик нашите лични податоци. Напорите на Mozilla да ја подобрат работата на Firefox можат да го претворат во вистинскиот избор за луѓето кои даваат приоритет на безбедноста на личните податоци.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.