x

Galaxy S20 vs Galaxy S10: Споредба на сериите!

Категорија: Новости // Телефони Објавено на 14 Јануари, 2020 од GSM.mk

Веќе се запознавме со речиси сите спецификации на новата серија на Samsung. Со какви промени ќе доаѓаат овие уреди?

На 11 февруари Samsung ќе претстави три нови S20 модели - S20, S20+ и S20 Ultra. Овие уреди ќе бидат следбеници на овогодинешната S10 серија. Да ги погледнеме нивните карактеристики: 

Карактеристики

S20 серијаS10 серија
ДисплејS20 - 6.2 инчен AMOLED
S20+ - 6.7 инчен AMOLED
S20 Ultra - 6.9 инчен AMOLED
S10e - 5.8 инчен Dynamic AMOLED
S10 - 6.1 инечн Dynamic Amoled
S10+ - 6.4 инчен Dynamic AMOLED

ПроцесорSnapdragon 865 (Америка)
Exynos 990 (Интернационална верзија)
Snapdragon 855 (Америка)
Exynos 9820 (Интернационална верзија)


МеморијаS20 - 256GB
S20+ - 265GB
S20 Ultra - 256GB


S10e - 128/256GB 
S10 - 128/512GB
S10+ - 128/512/1024GB
RAMS20 - 12GB
S20+ - 12GB
S20 Ultra - 12GB

S10e - 6/8GB
S10 - 8GB
S10+ - 8/12GB
КамериS20 - 12MP + за портрети + широкоаголна
S20+ - 12MP + за портрети + широкоаголна + ToF
S20 Ultra - 108MP + 48MP + широкоаголна + два ToF сензори

S10e - 12MP + 16MP 
S10 - 12MP + 12MP + 16MP
S10+ - 12MP + 12MP + 16MP
КонекцијаS20 - 5G + LTE
S20+ - 5G + LTE
S20 Ultra - 5G + LTE 
S10e - LTE
S10 - LTE
S10+ - LTE
S10 5G - 5G + LTE


БатерииS20 - 3730 mAh
S20+ - 4300 mAh
S20 Ultra - 4900 mAh
S10e - 3100 mAh
S10 - 3400 mAh
S10+ - 4000 mAh


Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.