x

Galaxy X: Телефонот на преклопување на Samsung може да биде неверојатно разочарување

Категорија: Технологија // Новости Објавено на 01 Јуни, 2018 од GSM.mk

Следната година, Samsung планира да најави производ во "нова категорија" - уред кој се произведува и за кој се зборува веќе подолго време..

Станува збор за телефон на преклопување со OLED технологија, кој сега за сега е познат како Samsung Galaxy X. Наводно, ќе доаѓа со два екрани, кои ќе може да ги преклопите и да создадете еден голем дисплеј. Но, Galaxy X, или како и да се вика, можеби сепак нема да биде толку добар уред, а еве и зошто:

1. Galaxy X може да биде обичен телефон на преклопување 

Three possible designs for a foldable device with a foldable display

Иако, како што рековме, се зборува дека станува збор за уред со иновативна технологија и два дисплеја кои се преклопуваат, неговиот дизајн сеуште е мистерија и не е официјално потврден од Samsung. Можеби, сепак станува збор за обичен уред на преклопување со ретро изглед.


2. Телефон на преклопување може да не е практичен

As a Samsung patent shows, a flexible screen may not be able to fold flat like a piece of paper


3. Телефон на преклопување е покршлив од останатите смартфони на пазарот

Two Samsung patents for a foldable device. Note that the screens themselves do not fold here. A third display may be on the outside of these devices

Two Samsung patents for a foldable device. Note that the screens themselves do not fold here. A third display may be on the outside of these devices

Иако изгледа кул и уникатно, токму поради тоа и поради неговата комплицирана градба, доколку сте негов сопственик ќе треба да биде повнимателни при негово користење. 

4. Galaxy X може да биде скап и тежок за наоѓање

The Samsung Galaxy W2018 foldable Android phone is available in China only and costs an insane $2500

Како што може да претпоставите, производството на уред како Galaxy X е голем предизвик. Токму поради тоа, неговата цена може да биде повисока, а достапноста лимитирана. 

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.