x

Гледате порно на интернет? Стотици компании знаат што точно пребарувате

Категорија: Занимливости Објавено на 08 Септември, 2019 од GSM.mk

Околу 93% од порнографските веб страници проследуваат важни и потенцијално непријатни податоци за своите корисници на разни компании, меѓу кои Google и Facebook, покажа едно најново истражување.

Во студијата, чиј извештај беше објавен на страницата arXiv.org, Елена Марис од компанијата Microsoft Research и нејзините колеги анализирале 22.500 порнографски страници ширум светот и утврдиле дека следењето на нивните корисници е многу раширено и дека претставува „огромен ризик за приватноста и безбедноста“.

Компромитирачки податоци за сексуалните преференци без согласност на корисниците

Следењето на рекламните компании и други фирми е широко распространето на многу веб страници, но тимот истражувачи предупредува дека порнографските веб страниви може да откриваат компромитирачки податоци за сексуалните преференци без согласност на корисниците.

Во некои земји ширум светот каде хомофобијата е широко распространета и во држави каде е казнива со закон, овој проблем може да има сериозни последици.

„Самите последици од откривањето на URL-линковите што сте ги посетиле може да бидат тешки. Замислете какви последици би можело да има некој висок верски службеник кој гледа каква било порнографија или кога неговите сексуални преференци би биле откриени во неговата верска заедница“, вели Марис.

Помалку од една петтина од страниците има некаква полиса за приватност

Откако биле анализирани URL-линковите на 378 од вкупно 22.484 страници, било утврдено дека 45% од адресите ги проследуваат информациите за сексуалните преференци и сексуалната ориентација на корисниците.

Секоја порнографска страница во просек проследува податоци во седум различни домени до 230 различни компании и даватели на услуги.

Поголемиот дел од овие компании во своите домени не се поврзани со порнографија. Google следи 74% од страниците, американскиот технолошки гигант Oracle 24%, Facebook 10%. Најмногу информации стигнуваат кај Exoclick – компанија која ги следи корисниците на 40% од порно страниците.

Ова значи дека помалку од една петтина од страниците има некаква полиса за приватност на корисниците.

Апсурдот во оваа приказна е што големите компании добро знаат дека треба да имаат согласност од корисниците за прибирање на нивните лични податоци.

Само три од единаесетте најпопуларни порно страници нудат безбедносен протокол

Од 11-те најпопуларни веб страници со порнографски содржини, според Извештајот за транспарентност на Google од 2017 година само три нудат HTTPS протокол: Chaturbate, xHamster i RedTube.

Шефот за безбедност на Firefoxov Ричард Барнс тогаш за BuzzFeedu даде изјава во која предупредува дека многу порно страници ги користат корисничките имиња и лозинките и дека дури и најдобрите меѓу нив немаат заштитени кодови.

„Најлошо од сѐ е што многу луѓе ја користат истата лозинка и за нивната електронска пошта, за Facebook, електронско банкарство и многу други онлајн профили“, вели тој.

Не гледајте порно онлајн преку јавни WiFi мрежи

IT експертите посебно советуваат да не се посетуват порностраници преку WiFi на јавно место, како на пример хотели, на работното место, во студентски домови, синџири на локали како Starbucks и слично.

На ваквите места некој може многу лесно да влезе и да види што гледа корисникот, како и да ги утврди податоците што ги искористил – корисничкото име лозинката, лични податоци или податоци за банкарската сметка.

„Не е потребно високо ниво на технолошка софистицираност да се влезе на јавна WiFi мрежа. Некој има напишано екстензија на Firefox што се вика Firesheep, алатка што лесно се користи, а го открива сечие логирање“, предупреди Барнс.

Извор: kajgana.com

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.