x

Google Assistant сега може автоматски да менува лозинки

Категорија: Софтвер // Android Објавено на 09 Мај, 2022 од GSM.mk

Пред околу една година, Google истакна дека Assistant ќе понуди можност за промена на компромитираните лозинки, а компанијата сега го исполнува тоа ветување.

Пред околу една година, Google истакна дека Assistant ќе понуди можност за промена на компромитираните лозинки, а компанијата сега го исполнува тоа ветување.

Според медиумските извештаи, Google Assistant прикажува известувања до корисниците на Chrome за оваа опција, а тука се вклучени и корисниците на платформата Android.

Кога ќе се најавите на страницата со компромитирана лозинка, ќе добиете препознатливо предупредување „променете ја лозинката“, додека на некои сајтови ќе имате опција Google Assistant автоматски да ја прави таа промена.

Корисникот може да ја преземе контролата во секое време, но функцијата може да биде корисна ако не сакате да губите време за одредување побезбедна опција за најавување на одредена локација.

Опцијата Assistant ја користи вештачката интелигенција (AI) на веб-верзијата на Google, Duplex, за навигација на сајтови и примена на промени во лозинката. Вештачката интелигенција знае како да кликнува, скролува и пополнува формулари за кои обично е потребна човечка интервенција.

Функцијата не работи на секоја локација во моментот, бидејќи низата лозинки на Google Assistant е достапна за релативно мал број корисници откако беше воведена минатиот мај.

Извор: kajgana.mk

Преземањето на овој текст или делови од него без непосреден договор со редакцијата на ГСМ Медиа значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.